Autoři

Přehled autorů tištěného vydání:

 

Adamovič Ivan

Kulturní publicista, novinář a spisovatel, editor v časopisu Maxim, spoluzakladatel časopisu Živel. Je editorem Encyklopedie fantastického filmu a trojdílné historické antologie české sci-fi povídky Kronika české sci-fi.

Beneš Pavel

Pedagog, grafik a kreslíř. Za socialismu se živil jako grafik a jako pouťový herec. Po revoluci působil jako grafik v časopisu Reflex, jako šéfgrafik ve Story a senior art-director v reklamních agenturách. Dnes vede na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem ateliér Vizuální design.

Bouška Josef

Původní profesí novinář, poslední roky se živí jako konzultant v oblasti public relations. V současné době s dvěma přáteli dokončuje scénář k anglickému filmu Decent People. Velkou část dětství strávil v Kostarice, kde jeho otec působil jako fotbalový trenér.

Brodilová Petra

Je specialistkou na branding pro klienty Googlu ze střední a východní Evropy. Začala působit i v ostatních evropských zemích, kde podporuje efektivnější a kreativnější využívání online videa. S kamarádkami píše na Twitteru nesourodé zátiší ze života pěti žen.

Brückner František

Pracuje v environmentální Nadaci Partnerství, své duchovní sklony se snaží realizovat v malém společenství Církve bratrské a své literarní zase v malém kroužku přátel. Ve volném čase opravuje staré jazzové kytary.

Čejka Jaromír

Důchodce na volné noze. Fotograf, amatér, později jako profesionál, se zaměřením na dokumentaci životního prostředí a lidské “stopy” v něm. Náměty a témata většinou nehledá, nachází je všude kolem sebe.

Čížková Gabriela

Web konzultantka, lektorka a copywriterka. Řídila několik korporátních webů. Pomáhá při vzniku nebo redesignu webových portálů a píše texty nejen na internet. Konzultuje a přednáší, jak pomocí internetu podpořit podnikání. Dcera chartisty Miroslava Tyla.

Dostál František

Fotografující autodidakt a důchodce. V aktivním věku pracoval jako konstruktér obráběcích strojů a přes nabídky nikdy nenastoupil na profesionální dráhu fotografa, čehož ani trochu nelituje. Píše o historii fotografie a o fotografech, má za sebou desítky výstav v tuzemsku a v zahraničí. Vydal 20 knížek a na dalších se podílel. Dvě byly dokonce oceněny v soutěži o nejkrásnější knihu roku.

Drtinová Daniela

Televizní moderátorka, která po 21 letech působení v České televizi spolu s Martinem Veselovským založila nový internetový projekt DVTV (Drtinova-Veselovsky TV). Je nositelkou novinářské ceny K. H. Borovského, za pořad Události, komentáře celý tým obdržel TV cenu Elsa.

Ficová Sylva

Překladatelka na volné noze. Anglistka, editorka a bloggerka. Přeložila přes 10 knih, něco filmů, seriálů a webů, příležitostně tlumočí a přednáší.

Fischerová Daniela

Spisovatelka. Dramatička (Hodina mezi psem a vlkem, Báj atd.), autorka rozhlasových a televizních her (Velká vteřina, Černá slečna slečna Černá a další), prozaička (například román Happy end) a autorka knih pro děti (Duhové pohádky, Milion melounů, Pohoršovna). Učí tvůrčí psaní na Literární akademii v Praze.

Gaydečka David

Hudební producent, pořadatel hudebního festivalu United Islands of Prague a provozovatel hudební agentury Joe’s Garage Live. Podílel se na prezidentské kampani Karla Schwarzenberga. U příležitosti 20 let od pádu železné opony společně s přáteli založil neziskovou společnost Opona, která se věnuje připomínání totalitní historie naší země.

Hanák Tomáš

Dobou i vlastní nerozhodností spoutaný svobodný umělec (herec, scénárista, moderátor), nešťastný majitel příliš hojně navštěvované nádražní hospody v Nižboru na Křivoklátsku.

Honzejk Petr

Novinář, vedoucí názorové rubriky Hospodářských novin. Příležitostně se účastní konferencí s mediální a politologickou tematikou, spolupracuje s ČT a ČRo.

Horáček Michal

Textař, básník, spisovatel, kulturní antropolog. Byl aktivním účastníkem sametové revoluce, o níž napsal knihu Jak pukaly ledy. Spoluzaložil společnost Fortuna. Je autorem desítek písňových textů, několika knih a mnoha esejů, na svém kontě má i libreto Kudykam nebo básnickou sbírku Český kalendář.

Horák Jakub

Spisovatel, cestovatel, hudební producent. Debutoval v roce 1992 novelou Ostrov. Jako hudební producent stál za návratem české EBM legendy Vanessa i comebackem Bruna Ferrariho. Jako první Čech objevil v Číně ztracené rodné místo Soudce Ti.

Horáková Pavla

Spisovatelka, překladatelka, publicistka a rozhlasová redaktorka. Překládá beletrii z angličtiny a srbštiny (mj. díla K. Vonneguta, S. Bellowa či I. Bankse). Je autorkou detektivní trilogie pro mladé čtenáře o Hrobařících. Pro ČRo Vltava připravuje mj. cyklus Polní pošta věnovaný českým vojákům v první světové válce.

Hošek Jiří

Rozhlasový novinář, stálý zpravodaj Českého rozhlasu ve Velké Británii. Za svou práci získal Cenu křepelek (2008) a Cenu Karla Kyncla (2012). Spolupracuje s Hospodářskými novinami a Respektem. Autor knihy Německo v přímém přenosu.

Charvát Martin

Kreativní ředitel v reklamní agentuře Konektor. Vedl kreativní týmy agentur Leo Burnett a Mark BBDO. Jeho kampaně byly mnohokrát oceněny na národních i mezinárodních soutěžích. Je držitelem ceny Zlatý ohníček ADC ČR za osobní přínos české reklamě. Spoluautor učebnice Mediální výchova, spoluautor knihy překladů Morgenstern v Čechách, spoluvydavatel literárního časopisu XB-1.

Jaz

Vedoucí Historickího ústafu, v jehož útrobách vzniká od konce roku 2012 dnes už legendární seriálový komiks Opráski sčeskí historje. Na veřejnosti se objevuje ukrytý v masce své nejznámější postavy císaře Zmikunda.

Kábrtová Lidmila

Spisovatelka, novinářka, autorka příběhů na 50 slov. Už více než patnáct let pracuje v public relations. Je autorkou několika rozhlasových her v projektu Minutové hry ČRo 3 Vltava. V květnu 2013 debutovala knihou Koho vypijou lišky zasazenou do normalizačního Československa.

Karous Pavel

Sochař. Vytváří objekty, věnuje se site specific instalacím, intervencím do veřejného prostoru, architektuře výstav, scénografii a designu. Se svým dlouhodobým projektem Vetřelci a volavky dokumentuje výtvarné umění ve veřejném prostoru v reálném socialismu a v reálném kapitalismu. Publikace Vetřelci a volavky získala 1. místo v soutěži Nejkrásnější kniha roku 2013 v kategorii Odborná literatura.

Klíma Michal

Vydavatel, manažer, novinář. Zakladatel prvního českého tabletového vydavatelství Tablet Media vydávajícího týdeník DOTYK. Od sametové revoluce je aktivní v médiích. Vedl vydavatelství Lidové noviny, Economia a Spoločnosť 7 Plus. Spoluzakládal Unii vydavatelů a dvě desetiletí byl členem představenstva a později vice-prezidentem Světové asociace novin.

Kotek Lubomír

Fotograf. Z vlastního zájmu fotograficky dokumentoval všední život skrze symboly komunistického režimu, ilustroval knihy samizdatových edic. Po roce 1989 pracoval pro řadu tiskových agentur a periodik. Věnuje se zvláště humanitární fotografii a dokumentaci sociálních projektů. V roce 2009 vydal knihu Tady bylo Husákovo s fotografiemi z doby normalizace, odkud byly převzaty i do knihy Mé dětství v socialismu.

Koubský Petr

Vydavatel @067cz, jeden ze zakladatelů @iCollege_cz, učitel na VŠE, publicista, moderátor konferencí. Pracoval jako programátor a jako dlouholetý odborný novinář v časopisech Softwarové noviny a Inside. Napsal a přeložil několik knížek o počítačích.

Krbcová Lenka

Šéfredaktorka serveru o zdraví a životním stylu Vitalia.cz. Před rokem 1989 působila v oblasti oděvního návrhářství, později zakotvila jako redaktorka v časopise Reflex, kde se následně stala editorkou Reflex.cz, odkud přešla do vydavatelství Internet Info.

Krupka Jaroslav

Novinář, dlouhodobě se zabývá oblastí marketingu a světem médií, dříve v časopise Strategie nebo v Lidových novinách, dnes v týdeníku Marketing & Media, kde je zástupcem šéfredaktora. Napsal knihy Česká reklama – od pana Vajíčka po falešné soby a Český historický šerm – ze suterénu až na hladiny oceánů.

Kubík Filip

Právník, fotograf, chatař, bukař, nadnárodní otec. Unijní legislativec usazený v Bruselu (mimo jiné spoluautor nových unijních předpisů, podle kterých se lze před vnitrostátními soudy domáhat náhrady škody způsobené cenovými kartely a dalšími nelegálními praktikami narušujícími volnou hospodářskou soutěž na unijním trhu).

Lelovič Peter

Svou kariéru začal těsně po revoluci v reklamním průmyslu. Prošel všemi stupni tvorby reklamy – od textaře až po řízení mezinárodní agentury. Začal klasickými médii, ale již v druhé polovině devadesátých let se začal profesně zabývat internetem. Dnes působí jako konzultant v marketingu a v oblasti User Experience.

Lizerot Karel

Žije 15 let v zahraničí, byrokrat s potřebou kreativity. V současné době pracuje v Evropské komisi v Bruselu, zabývá se zahraničními vztahy. Bývalý český diplomat.

Mahdalová Kateřina

Novinářka a analytička. Pracovala mj. v Lidových novinách, týdeníku Respekt a Hospodářských novinách. Redigovala pro vydavatelství Academia, Aulos, Motto a další. Překládala pro Evropskou komisi. Věnuje se datové žurnalistice, vlastní a řídí web Datovážurnalistika.cz. Dlouhodobě se věnuje lidským právům. Je autorkou knihy Sudetské etudy.

Martin Malý

Autor textů, programů a webů. Kdysi udělal službu Bloguje.cz, která se poměrně výrazně zapsala do české internetové historie. Po létech programování se začal profesionálně věnovat psaní. Pár let vedl magazín Zdroják, pak si zkusil založit startup a nakonec skončil jako mediální poraděnko přes digitální media, který na rozdíl od spousty jiných poraděnků umí i programovat.

Marhoul Václav

Filmový režisér, scénárista a producent. Celovečerní filmy: Mazaný Filip a Tobruk. Zakládající člen divadelního sdružení Pražská pětka a výtvarné skupiny Tvrdohlaví. Člen Divadla Sklep.

Martínek Jan P.

Hudební skladatel na rodičovské dovolené. Šest let pracoval jako manažer v Microsoftu, ještě déle přednášel na vysokých školách a v MBA programech a úplně nejdéle skládá filmovou hudbu.

Minařík Ivo

Senior consultant PR agentury AC&C PR, kde se stará o technologické klienty a sociální sítě. Dříve šéfredaktor Softwarových novin / Click!u, softwarový redaktor tamtéž, redaktor výukových programů v Gradě, pracovník hotline, programátor a správce sítě.

Mitrofanov Alexandr

Novinář, publicista a mikrobloger. Komentátor deníku Právo, trvale spolupracuje s ČRo Plus a s Českou televizí. Získal Cenu křepelek (1994) a Cenu Ferdinanda Peroutky (2000). Napsal knihy Za fasádou Lidového domu a Politika pod pokličkou (s Markétou Maláčovou), podílel se na sborníku Bludné cesty sociální demokracie.

Musil Michal

Novinář a komentátor. Editor magazínu Reportér. Pracoval jako zástupce šéfredaktora v Lidových novinách, v Týdnu a v MF DNES, odkud odešel poté, co vydavatelskou společnost MAFRA koupil Andrej Babiš.

Peterka Karel

Celkem spokojený důchodce, dříve pracující ve strojírenství a stavebnictví.

Petrov Michal

Bývalý novinář, autor 190. dílného televizního cyklu Retro (oceněného v roce 2009 prestižní cenou Televizní akademie Elsa) a knihy Retro ČS, která získala ocenění Bestseller 2014 (cca 40 tisíc prodaných výtisků). Mapování socialistického konzumu a vetešnictví se s vášní věnuje i poté, co po čtvrtstoletí opustil svět médií.

Pilátová Markéta

Spisovatelka, novinářka. Učila na univerzitách v Olomouci a v Granadě, učila češtinu v Brazílii a Argentině, pracovala v týdeníku Respekt, v Lidových novinách a v pražském Instituto Cervantes. Vydala prózy Žluté oči vedou domů, Má nejmilejší kniha a Tsunami blues, sbírku poezie Zatýkání větru a pět knížek pro děti. Její romány byly přeloženy do sedmi světových jazyků.

Pokorný Jan

Šéfredaktor Českého rozhlasu Radiožurnálu. Moderátor téže stanice a občasný spolupracovník České televize. Propadl informačním a komunikačním technologiím.

Tomáš Poláček

Novinář. Od nepaměti do léta 2014 v MF Dnes, nyní redaktor magazínu Reportér.

Rejžek Jan

Novinář, kritik, moderátor a překladatel. Jeho novinové sloupky vyšly ve dvojdílné sbírce Z mého deníčku, vydal básnické sbírky Nic moc a Jam session na Starém bělidle, přeložil několik knih z hudební a filmové oblasti.

Romancov Michael

Pedagog Institutu politologických studií na FSV UK, vystudovaný politolog ve specializaci politická geografie, celoživotní učitel s celoživotním zájmem o Rusko a vše, co s ním souvisí.

Sedláčková Veronika

Novinářka a moderátorka. Začínala ve zpravodajství České televize, kde pracovala jedenáct let. Po několika kratších pracovních zkušenostech zakotvila v Českém rozhlase, kde moderuje publicistické pořady stanice Radiožurnál.

Sidonová Kateřina

Spisovatelka, překladatelka a výtvarnice. Vydala několik knih: Syn stromu a jiné pohádky, Jsem Kateřina, Jakub a Jeden den ve IV.D. Nejvíce ji dnes naplňuje kreslení.

Simkanič Ján

Je autorem projektu Mé dětství v socialismu. Má na starosti internetové vydavatelství Internet Info. Posedlý twitterista a blogger na webu Simindr.cz, své příspěvky shromáždil do knihy České nesvědomí. Vydal digitální esej Mediální revoluce. Nadšený psavec a příležitostný moderátor, například stojí za anketou Křišťálová Lupa – Cena českého internetu.

Soukup Ondřej

V rané pubertě byl rodiči zavlečen do Sovětského svazu a bez ohledu na pozdější předsevzetí se mu fascinace Ruskem, Běloruskem, Ukrajinou a dalšími státy bývalého SSSR stala osudovou jak v osobním, tak i v pracovním životě. Momentálně pracuje jako redaktor zahraniční rubriky Hospodářských novin.

Staněk Luděk

Publicista a novinář. Začínal v časopisu Rock&Pop, kromě jiného dlouhou dobu pracoval ve vydavatelství Stratosféra jako šéfredaktor časopisů Rolling Stone, Esquire nebo FHM. Poté prošel redakcí Reflexu, dnes působí ve vydavatelství Economia.

Struhárová Eva

Redaktorka obecního časopisu, obecní kronikářka a psavec. Amatérská fotografka.

Šídlo Jindřich

Novinář a komentátor. V médicích pracuje od roku 1992. Začínal v Českém deníku, devět let strávil v Respektu, čtyři sezony v MF DNES, v roce 2005 nastoupil do Hospodářských novin, kde s přestávkou v podobě osmnáctiměsíční stáže v ČT setrvává dodnes.

Šimůnek Petr

Novinář, působí v českých médiích přes 20 let. Před třemi lety přinesl na český trh americký magazín Forbes. Dříve působil jako šéfredaktor Hospodářských novin, moderoval politickou diskusi Nedělní partie a rozhlasový Pressklub. Připravuje vlastní pořad Den podle mě v Českém rozhlase Plus.

Šlerka Josef

Vedoucí Studia nových médií na FF UK a zároveň šéf výzkumu ve společnosti Socialbakers. Dlouhodobě se zabývá sémiotikou, v současnosti především z hlediska strojové analýzy přirozeného jazyka a věnuje se nejrůznějším aspektům sociálních médií.

Šmejkalová Olga

Historička a archivářka ve Státním oblastním archivu v Praze. Ráda se věnuje církevním dějinám dvacátého století. Bývalá knihovnice a současná knihomolka.

Šťastná Barbora

Autorka Šťastného blogu a Šťastné knihy, editorka časopisu ELLE. Vystudovala scenáristiku na FAMU a pracovala jako novinářka píšící o filmu.

Šuch Ondřej

Manažer Nadace ČEZ, dříve působil v komunikaci koncernu Skanska, v komunikačních agenturách a ve zpravodajství ČT. Spoluzakládal web Auto.cz a 12 let zde publikoval testy aut. Příležitostně přednáší na UTB ve Zlíně.

Uhlíř Martin

Novinář, v týdeníku Respekt má na starosti rubriku Civilizace, často pokrývá vědecká a ekologická témata. Dříve pracoval v Lidových novinách v sobotní příloze Věda, kterou jistý čas vedl. Je autorem populárně-vědecké knihy Jak jsme se stali lidmi.

Uhlová Saša

Novinářka, redaktorka internetového serveru Deník referendum. V minulosti pracovala jako terénní výzkumnice a středoškolská učitelka.

Vágner Oldřich

Spokojený důchodce, cestovatel, autor povídkové knížky Cesta byla dobrá, místy špatná.

Vaněk Jiří

Jako scenárista se podílel na seriálech Comeback, Helena, PanMáma a Doktoři z Počátků a na dokumentárním cyklu Národní klenoty. Vydal román Sebedrás, přeložil knihu Justina Halperna Kecy mýho fotra. Je spoluautorem blogu 1000 věcí, co mě serou, který byl v roce 2011 oceněn Křišťálovou Lupou. Přispíval nebo přispívá do časopisů Filter, Instinkt a Marie Claire.

Vávra David

Architekt, herec a průvodce. Přes den pracuje jako architekt. Večer se zabývá kresbou nebo sportem. O víkendu šumným stopováním.

Vavroušek Filip

Dříve aktivní hudebník (saxofonista) a příležitostný grafoman žijící ve Vídni, nyní pracuje v bankovnictví.

Vohryzka Milan

Důchodce, dříve úředník, dlouholetý dopisovatel regionálního tisku.

Weiss Martin

Novinář (Echo24, Lidové noviny, Týden, MF Dnes, Český deník, Respekt), překladatel (Malcolm Gladwell, Niall Ferguson aj.), diplomat (Washington), Pražák.

Zandl Patrick

Internetový podnikatel, novinář a spisovatel. Založil server Mobil.cz, působil v řadě projektů zabývajících se mobilními a digitálními technologiemi. Dnes se věnuje společnosti Energomonitor, kterou spoluzaložil. Vydal knihy Flotila Země, Koncernová pětiletka, Apple: cesta k mobilům a Příběh strýčka Martina.

 

Přehled dalších autorů:

 

Bellingerová Renata

Metodička kontaktního centra v pojišťovně. Píše převážně prózu, vzpomínky na rodinu a reflexe na to, co se děje okolo ní. V roce 2004 nakladatelství Baobab vydalo knihu jejích pohádek O zlaté mrkvi. Publikovala v Revolver Revue, v česko-německé antologii Nad střechami světlo a Sbírka klíčů.

Bis Přemysl

Píše od roku 2007 blog Tlampač Univerzál, protože z přetlaku myšlenek začal šílet, nyní myšlenky vytrubuje do světa, ať si z nich šílí ostatní. Pracoval jako prodavač, pracoval v neziskovce s bezdomovci, pracoval… a zase bude. Přispívá na web Krausmagazín.

Kadlecová Markéta

Ekonomka, mimo jiné několik let v poradenské společnosti Ernst&Young, a také vystudovaná pedagožka. Nyní hlavně matka, taky gurmánka, cyklistka, zpěvačka a věčně zasněná holka.

Komárek Stanislav

Biolog, filosof a spisovatel. Mezi lety 1983-90 v emigraci v Rakousku (Naturhistorické museum, Ministerstvo zemědělství, Zoologický ústav Vídeňské univerzity). Od roku 1990 dosud učí na Katedře filosofie a dějin přírodních věd PF UK Praha, autor řady knih odborných, popularizujících i tří románů, též sloupků v Hospodářských a Lidových novinách.

Kruml Milan

Novinář, analytik, zabývající se  televizí a televizními pořady. Zabývá se vývojem nových pořadů i adapatací zahraničních formátů. Také přednáší na FSV UK Dějiny televizní zábavy a na FAMU Televizní žánry. Je autorem knih o historii státní bezpečnosti v NDR, světových záhadách a historii Československé televize.

Pekárková Iva

Autorka zhruba dvaceti knih – románů, cestopisů, povídkových souborů. Žila jedenáct let v USA, pak devět let v Česku a teď už zas osm let v Anglii. Vyzkoušela všemožná zaměstnání a byla ledasčím, od sociální pracovnice v Jižním Bronxu koncem 80. let až po číšnici, barmanku, řidičku limuzíny, taxikářku v New Yorku a v Londýně, novinářku, klinickou laborantku, učitelku angličtiny v thajských uprchlických táborech a konzultantku přes africké čarodějnice.

Rudolf Petr

Absolvent SZTŠ zahradnicko-vinařské v Mělníku, nyní důchodce, obchodní zástupce inzertních novin ORIN.cz. Odborný spolupracovník časopisu Chovatel, externí spolupracovník měsíčníku Náchodský nečas, muzikant, chovatel a posuzovatel zpěvných kanárů.

S. Anna

Marketér a psavec.

Vidner Martin

Vývojář svobodného softwaru, vyvíjí instalátor SUSE Linuxu, převážně v jazyce Ruby. Táta dvou dcer, čte holčičkám na dobrou noc Pipi dlouhou punčochu a Králíka samuraje. Pravdoláskař.

Voráčová Helena

Zběhlá bohemistka, zapálená fyzioterapeutka Omylem vystudovala francouzštinu na filosofické fakultě, ale napodruhé už se trefila do černého a nyní se věnuje nejlepšímu povolání na světě. Ve volném čase žije naplno.

Železný Jakub

Od počátku roku 1993 působil bezmála 20 let jako redaktor a moderátor Českého rozhlasu, v roce 1999 poprvé moderoval v České televizi, nastálo pracuje v redakci zpravodajství od léta 2002. Působí zde jako vedoucí moderátorů a moderátor hlavní zpravodajské relace Události. Je spoluautorem několika publikací o architektuře (mj. o Karlu Pragerovi, Janu Bočanovi či Ladislavu Vrátníkovi).