Ohlasy

Na tomto místě najdete ohlasy, které projekt Mé dětství v socialismu vyvolal.

O časech na věčné časy (Instinkt, 5. března 2015)

B_U9qamWwAAUdTa

Žádné historické studie, ale zcela osobní útržky vzpomínek na dobu, kdy „zítra již znamenalo včera“. Novináři, spisovatelé, výtvarníci, fotografové, ale i neznámí pamětníci různého věku a profesí se pokusili vrátit do dětství a vybavit si svá léta prožitá v socialismu.

Ve výsledku tak vzniklo několik desítek spontánních ohlédnutí, někdy hravých, humorných či nečekaně poetických, jindy věcně konstatujících nebo tísnivých až mrazivých

Projekt Jána Simkaniče Mé dětství v socialismu není jen milou retro rekvizitou, je to směs autentických pohledů zpět, která pomáhá nezapomínat, a to je dobré už jen proto, řečeno slovy jedné z přispěvatelek Daniely Fischerové, že i když se nám dobový kolorit zdá směšný, zlo a dobro není v jiném poměru než dnes. To jen paměť klade přízvuk jinam.

Marx, Engels, Hollywood (Reflex, 19. února 2015)

obrázek-6

Chcete vědět, jak za totáče prožilo své „mladé letá“ šedesát zajímavých osobností české kultury? Právě vyšel toužebně očekávaný druhý dotisk nostalgické i vzdělávací publikace MÉ DĚTSTVÍ V SOCIALISMU, charitativního projektu Jána Simkaniče a kolektivu. Zjistíte, jak se svobodomyslným fakanům žilo na pražských sídlácích i ve venkovských malotřídkách, uzříte roztomile strašlivé dobové snímky a nádavkem získáte klíč k doposud nepochopitelné osobnosti Jana Rejžka. Daniela Fischerová, Alexandr Mitrofanov, Patrick Zandl, Ivan Adamovič, Luděk Staněk a další a další skvělí pozorovatelé jsou vám (po bleskurychlém vyprodání prvního nákladu) opět k službám.

Být učitelkou dějepisu na libovolném typu střední školy, zařadím tuhle knihu na seznam doporučené četby.

Rozhovor v Českém rozhlase Radiožurnálu (26. ledna 2015):

Vstup ve večerním Radiožurnálu o tom, že Mé dětství v socialismu vydělalo na charitu 222 tisíc korun. Rozhovor začíná v čase 37:40.

Mé dětství v socialismu vydělalo na charitu fantastickou částku (26. ledna 2015)

Jedním z vedlejších, ale o to radostnějších efektů projektu Mé dětství v socialismu se stala skutečnost, že veškerý výdělek z prodeje tištěných knih a e-knih poputuje na pomoc dětem v ohrožení nebo v ústavní péči. Souhrnná částka za rok 2014 překonala všechna očekávání.

Umakart, klíče na krku. Autor představuje knihu o časech, které už nechceme (9. ledna 2015)
Iniciátor vzniku úspěšné knihy Mé dětství v socialismu Ján Simkanič o klíčích na krku, vyrůstání v československé rodině a nenormální době. Velký rozhovor v magazínu Pátek Lidových novin vedený Marií Frajtovou. Fotky: Tomáš Krist.

JS - Lidovky Patek 1

 

Šťastné dětství ve zlé době? (recenze Jana Lukavce na iLiteratura.cz, 15. prosince 2014)

Bylo možné v době socialismu prožít šťastné dětství a mládí, a přitom zůstat tímto režimem zcela nepoznamenán? Pokud někdo tvrdí, že to je jeho případ, je možné na základě toho prohlásit, že na komunismu nebylo vůbec nic špatného? A jaký je vztah mezi režimem, ve kterém žijeme, a „krásným zážitkem, který už brzy bude vzpomínkou“? (celá recenze)

 

Snímek obrazovky 2014-12-12 v 11.13.40

 

Život v blázinci, dětství v socialismu a Humory za Truchlovem (ČRo Vltava, 11. prosince 2014)

Z dalších novinek stojí za pozornost např. sborník Mé dětství v socialismu, který uspořádal Ján Simkanič. Vzpomínky šedesáti osobností oživují dobu, která před čtvrt stoletím skončila v propadlišti dějin.

Do Lovosic přijede textař Michal Horáček, zavzpomíná na Sametovou revoluci (10. prosince 2014)

Lovosice – Mé dětství v socialismu. To je název nové (a velmi úspěšné) knihy Ján Simkaniče, která vyšla u příležitosti výročí pětadvaceti let Sametové revoluce. Pokud toto dnes už téměř vyprodané dílo neznáte, určitě si nenechte ujít připravovaný diskuzní večer v lovosickém hotelu Lev. Těšit se můžete nejen na autora knihy Jána Simkaniče, ale také na spisovatele, textaře a producenta Michala Horáčka.

Recenze e-knihy od Petra Václavka (4. prosince 2014)

Takže ač mám k obsahu knihy jisté výhrady, jsem přesvědčen, že to je hodně dobrý počin. Najednou jsem si uvědomil, že spousta dnes samozřejmých možností a jistot, které tady a teď máme, tenkrát nebyla. Komu knihu doporučit? Určitě každému, kdo tu dobu zažil, ale stejně tak bych ji doporučil těm mladším, aby věděli jaké to tu za socíku bylo. P.S. Až mi příště začne někdo vyprávět, že za komoušů bylo líp, vím kam ho poslat.

Rozhovor o Mém dětství v socialismu v České televizi, ČT24 Studio 6 – Víkend (30. listopadu 2014)

Snímek obrazovky 2014-11-30 v 18.22.56

Schodiště s Jánem Simkaničem, ředitelem Internet Info a autorem knihy Mé dětství v socialismu

Rozhovor vedený Tomášem Vyšohlídem na schodišti PR agentury Konektor.

Snímek obrazovky 2014-11-30 v 18.34.52

 

Publicistická elita sepsala Wikipelíšky (recenze Michala Kašpárka na Finmag.cz, 27. listopadu 2014)

Kniha Mé dětství v socialismu je milým souborem vzpomínek. Sebereflexi a odbourávání tabu ale dávkuje po špetkách. (Pozn.: Recenze e-knihy, nikoliv tištěné verze.)

Ochutnávka z představení Mého dětství v socialismu v rácmi Listování.cz (19. listopadu 2014)

Upoutávka zachycující atmosféru představení Dětství v podání Pavla Oubrama a Věry Hollé.

Ohlasy na představení Dětství v rámci Listování.cz

Ohlasy Listovani UKÁZKA: Satanáš Džugašvili, atomové bomby. I to bylo dětství v socialismu

Kdo dokáže zachytit absurditu života v socialismu lépe než dítě? Unikátní sbírka vzpomínek více než šedesáti známých i méně známých osobností osloví všechny, kteří socialismus zažili na vlastní kůži, i ty, kteří znají neveselé období českých dějin jenom z vyprávění. Z e-knihy Mé dětství v socialismu přinášíme hned tři ukázky.

Hanák si vybavil své sny v pionýrském věku (19. listopadu 2014)

Příhodu ze svého dětství svěřil knize také herec Tomáš Hanák. Byl přítomen i při Listování knihou v Domě Osvěty. Na závěr připojil ještě další vzpomínky. V Rakovníku pobývá často, například během léta v chatce na Tyršově koupališti. „Dřevěné chatky mi také připomínají mé dětství v socialismu,“ podotkl Hanák.

 

Rozhovor o Mém dětství v socialismu v pořadu Čajovna na ČRo Vltava (18. listopadu 2014)

Delší rozhovor s Kateřinou Rathouskou o celém projektu a knížce. Rozhovor začíná v čase 31:20 pořadu Čajovna.

Neobvyklá publikace na závěr roku 2014 a já byl u toho! (18. listopadu 2014)

Otvírací stránka publikace nabízí také moji fotografii malého chlapce držícího transparent s poštovní známkou, na které je první tajemník KSČ Gustáv Husák. Známka má hodnotu pouhých 60 haléřů…

Kšefty za socialismu: za vařič dolary, s dolary do bulharského tuzexu (16. listopadu 2014)

Oba napsali knížky o životě v socialismu. Jejich pohledy na tehdejší svět se v něčem shodují, v jiném různí. Možná i proto, že Ján Simkanič byl v roce 1989 jedenáctileté dítě, Michala Petrova zastihla revoluce už jako čtyřidvacetiletého dospěláka. IDNES.cz přináší ekonomicky, ale i trochu filozoficky laděný rozhovor s oběma autory. Petrov Simkanic Rozhovor o Dětství v pořadu ČT24 @Online (15. listopadu 2014) CT24 Detstvi

Děti revoluce: Hejlík chtěl být prezident, Křížková veterinářkou (15 .listopadu 2014)

„Hrozně jsme to prožívali, seděli v tureckém sedu a zpívali „Ach synku, synku,“ protože jsme to viděli v televizi,“ vzpomíná herec, který se svým projektem Listování právě přináší knihu Jána Simkaniče Mé dětství v socialismu a v den výročí sametové revoluce ji předvedou v divadle Minor.“

Simkanič: Tušil jsem něco mimořádného (13. listopadu 2014)

„Už v pátek tak skupina okolo Lukáše Hejlíka v Jevíčku a Poličce začne zažije premíéru této, která se inspiruje právě knihou Jána Simkaniče, který o ní mluví v rozhovoru.“

Autorské čtení „Mé dětství v socialismu“ (13 .listopad 2014)

Čtvrt století od československého sametu. Plyšové vzpomínky na dětství v ČSSR. Chemlon a tesil. Zločin a trest. Multimediální pásmo s autorským čtením z textu „Deka, Lino, Standard“ bruselské autorské dvojice Karel Lizerot (Lino) a Filip Kubík (Deka).

Horáček promluvil o dětství: Byli jsme chudí (13. listopadu 2014)

„Horáček se svěřil, že díky lidem, které měl kolem sebe, nebylo jeho dětství vůbec špatné. „Zaplaťpánbůh jsme neměli v rodině nikoho, kdo by byl v Jáchymově nebo v gulagu. Nevzali nám žádnou fabriku, protože moji příbuzní byli jen vědci a umělci. Ale tu velikou chudobu jsem nemohl nevidět. Myslím tu materiální. To duchovní strádání bylo mnohem horší. Čím jsem byl starší, tím víc to bylo cítit,“ prozradil otevřeně.“

Hanák zavzpomínal na první lásku. Prý ji povalil na seno a pak se děly věci (12. listopadu 2014)

„Byla prázdninová, v srpnu, když děda s babičkou odjeli na hřbitov zalít hrob. Přišla jedna dívka ze vsi, zavedl jsem ji na půdu. Bylo tam seno srpnovým teplem rozehřáté a tam došlo k polibku. Potom jsem slyšel trabanta a babička s dědou se vrátili,“ uzavřel herec svou romantickou vzpomínku.“

Fotogalerie ze křtu na Facebooku (Foto: Karel Choc)

Fotogalerie ze křtu (Foto: Saša Uhlová)

 

Svatomartinské křtění knihy (12. listopadu 2014)

DJ úterý 11. listopadu 2014 (11. listopadu 2014)

„DJ se loučí a spěchá na křest knihy „Mé dětství v socialismu“, k jejímž autorům má tu čest patřit. Vlastně pouhou náhodou: duchovní otec knihy, jeden z jejích spoluautorů a sloukař Respektu Ján Simkanič mě oslovil v době, kdy se mu (Honzovi) tento nápad teprve rodil v hlavě a ještě jej nezdobila jména některých známých lidí. Od začátku to vypadalo jako skvělá myšlenka.“

Socialismus dětskýma očima: V tramvaji nemluv rusky! (11. listopadu 2014)

„V knize se například dočtete, jak setkání s Lubomírem Štrougalem zachránilo Patricka Zandla před vyloučením ze školy. Scenárista Jiří Vaněk zase vtipně popisuje, jak „ajťáci“ v začínající pubertě prožívali týden sametové revoluce.“

Listování v Poličce zahájí turné s knihou Mé dětství v socialismu (10. listopadu 2014)

„Krátce po svém křtu se kniha Mé dětství v socialismu vydává na turné po České republice a v pátek 14. listopadu toto turné zahájí v Poličce a v Jevíčku. V mnoha městech dostanou povídky dramatické obrysy a divákům se představí v rámci cyklu scénických čtení LiStOVáNí.“

Zavzpomínejte si s internetovými osobnostmi na dětství v socialismu (10. listopadu 2014)

„Právě dnes vychází kniha Mé dětství v socialismu, v níž známé osobnosti (nejen) internetové scény vzpomínají na svá dětská léta před rokem 1989.“

Simkaničův projekt přináší vzpomínky lidí z oboru (10. listopadu 2014)

„U příležitosti 25. výročí sametové revoluce vznikl pod taktovkou Jána Simkaniče, výkonného ředitele Internet Info a předsedy SPIR, vzpomínkový projekt Mé dětství v socialismu, který mapuje atmosféru socialistického Československa.“

Recenze na Neoluxor.cz (7. listopadu 2014) „Právě koncept a výsledné seřazení (některé příspěvky se nakonec do publikace kvůli rozsahu nedostaly) představuje jednu z nejvýraznějších devíz knihy, kterou si pod svá křídla vzalo nakladatelství BizBooks. Tu druhou tvoří úspornost jednotlivých vstupů.“

 

 

Festival Svobody připomene 17. listopad 1989 po celé republice (7. listopadu 2014)

„Vznik publikace s názvem Mé dětství v socialismu inicioval Ján Simkanič: „Nápad byl zcela impulzivní. Dal jsem dohromady pár kamarádů a původně to mělo být pouze v digitální podobě, to znamená na webu a jako e-knížka.““

Jaké bylo dětství v socialismu? V knize vzpomínají Hanák, Drtinová a další (5. listopadu 2014)

„Na dětství před rokem 1989 vzpomínají v nové knize desítky známých osobností, například herec Tomáš Hanák, novinářka Daniela Drtinová, podnikatel Michal Horáček, režisér Václav Marhoul a architekt David Vávra.“

Knihy připomínají dětství v socialismu a chvíle před Listopadem (4. listopadu 2014)

„Na dětství v socialismu vzpomínají ve stejnojmenné knize desítky známých osobností, mezi nimiž herec Tomáš Hanák, novinářka Daniela Drtinová, podnikatel Michal Horáček, režisér Václav Marhoul a architekt David Vávra. Od 14. do 25. listopadu budou knihu její tvůrci představovat v projektu Listování na turné po českých městech jako připomínku výročí sametové revoluce.“

Jindřich Šídlo jako Host Radiožurnálu mluvil o Mém dětství v socialismu (3. listopadu 2014)

„No, když mě Ján Simkanič, který ten projekt vymyslel a vydupal a je to obdivuhodné, co s ním dokázal oslovit, tak já jsem okamžitě věděl, co budu psát, protože moje dětství se, velmi šťastné dětství musím říct, i když za socialismu se skládalo vlastně v podstatě ze dvou součástí, jedním z nich byl fotbal, který jsem hrál vlastně odmala, až do konce socialismu, pak ještě chvíli dál a druhý, druhou součástí, stejně důležitou, byl Turnov, já jsem z Turnova, byť jsem vlastně odmala už vyrůstal v Praze, tak jsem se do toho Turnova neustále vracel, trávil jsem tam prázdniny, všechna volna a podobně, dodnes tam rád jezdím. A okamžitě jsem věděl, že budu psát o svém dědečkovi, což byl ředitel dívčí základní školy v Turnově a já jsem si vlastně samozřejmě teď až s odstupem těch let uvědomil, že tam byl jeden z lidí, který uchovávali v těhle městech takovou jakoby velmi důležitou maloměstskou důstojnost, kterou samozřejmě se ten režim snažil zadupat do země, ale když šel dědeček v teplákách a v saku ulicí, tak prostě bylo jasné, že jde pan řídící, jo, a s veškerou úctou, kterou, kterou mu byli schopni projevovat, tak mu jí projevovali, takže moje vzpomínka je právě na mého dědečka, který se bohužel už konce toho režimu nedočkal, na rozdíl od jeho ženy, babičky, která vždycky říkala, že by dědeček měl z toho velkou radost.“

Jak jsem se stal motýlem aneb Jak vznikal projekt Mé dětství v socialismu (28. září 2014)

„Projekt Mé dětství v socialismu od samého začátku provázely neuvěřitelné souhry šťastných náhod. Byly to všechno takové ty chvíle, které si člověk rád připomene, až zas někdy bude všechno na levačku.“

Rozhovor s Danielou Drtinovou v DVTV (15. července 2014) Snímek obrazovky 2014-07-15 v 21.36.10 Rozhovor s Jánem Simkaničem pro Listování.cz (17. října 2014)

Kdyby mi někdo na začátku letošního června říkal, že přesně 17. listopadu 2014 budu v pražském divadle Minor koukat na představení podle knížky, kterou mám na svědomí, doporučil bych mu obklad a chlazené nápoje.“

Sloupek Saši Uhlové v Deníku Referendum (9. července 2014) „Minulý týden jsem dostala email, ve kterém se mě Ján Simkanič tázal, jestli bych přispěla jako autorka do jeho projektu Mé dětství v socialismu. Ani nevím, proč mě to tak strašně rozrušilo. Seděla jsem na zahradě u kamarádky, byla jsem po snídani, pila kafíčko, svítilo sluníčko, kolem si hrály mé děti. Jedním slovem idylka. Dočetla jsem jeho slova a přeběhl mi mráz po zádech.“

Internet vytváří osobnosti ze všech. Ale kolik jich uživí? (Jaroslav Krupka, Marketing & Média, 8. září 2014)

„Pro příklady nemusíme chodit daleko, a to ani na českém trhu: ze zajímavého nápadu ředitele společnosti Internet Info Jána Simkaniče (sebrat u příležitosti 25. výročí od listopadu 1989 on-line vzpomínky příslušníků generace Husákových dětí na vlastní dětství a vydat je v internetovém sborníku) vzejde nakonec i tištěná kniha.“