Prvomájový průvod (Martin Vidner)

Slaví se 1. máj, Svátek práce. V socialistických zemích mají všichni práci, zatímco v kapitalistických zemích je nezaměstnanost a dělníci jsou vykořisťováni továrníky. Čteme si o kapitalistických časech ve třídě, každý na lavici Malého Bobše.

Hned v závěsu je 5. května Pražské povstání a 9. května Osvobození Československa sovětskou armádou. (O americké ani slovo.) Proto taky musí být všechna okna ozdobená československou i sovětskou vlaječkou.

Hlavní je mít do průvodu mávátko. Já mám extra, nejen to obyčejné trikolorové z krepáku, ale oboustrannou mírovou holubici nalepenou na polystyrénové desce, vystřiženou z máminy Názorné agitace. Máma učí na VŠST politickou ekonomii.

Ve druhé třídě máme vymýšlet hesla do prvomájového průvodu. „Ať žije mír“ je příliš obyčejné. Dodnes si přesně pamatuju svoje intelektuálské výplody.

Rýmujou se:

„Válka skončila, přišel mír, jen aby nám vystačil.“

„Už nikdy válku. Stačí nám ta druhá světová, zatočili jsme s ní dokola.“

Průvody jsou vlastně dva. Lepší je ten večerní 30. dubna, ten je lampionový a po něm se pálí čarodějnice a hlavně je ohňostroj. Dělají ho myslím milicionáři.

Ve třetí třídě na táboře nám milicionáři dělají nějakou ukázku. Střílí ze samopalu, což je fajn, ale je to takovej rachot, že mi z toho několik dní píská v uších. Taky bůhvíproč předvádějí slzný plyn. Možná to byly jen dýmovnice, ale účinek stejný.

Zpátky k prvomájovému průvodu. Pohoda, rozptýlení, není škola. Akorát se musíme vyparádit do pionýrských krojů. V první třídě ovšem do jiskerských.

Slib Jisker: „Slibuji dnes přede všemi jako jiskra jasná: chci žít pro svou krásnou zemi, aby byla šťastná.“

Slib Pionýrů si nepamatuju, byl moc složitý. Ale heslo je: „K budování a obraně socialistické vlasti buď připraven. – Vždy připraven!“

(Případně rusky: Buď gotov – vsegda gotov! A německy (východoněmecky, pochopitelně) Sei bereit – immer bereit!)

Do Jisker vstupuje celá třída kromě jedné holky. Nechápu ji. Copak nechce chodit do dětského oddílu?

 

Martin Vidner

Vývojář svobodného softwaru, vyvíjí instalátor SUSE Linuxu, převážně v jazyce Ruby. Táta dvou dcer, čte holčičkám na dobrou noc Pipi dlouhou punčochu a Králíka samuraje. Pravdoláskař.

Vidner-foto

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *